HABER DETAYI

DSO’nun teklifi olan İSG ertelendi

DSO’nun teklifi olan İSG ertelendi

Denizli Sanayi Odası’nın uzun süredir üzerinde durduğu ve ertelenmesini teklif ettiği iş sağlığı ve güvenliği uygulaması 1 Temmuz 2023 yılına ertelendi.

Denizli Sanayi Odası’nın uzun süredir üzerinde durduğu ve ertelenmesini teklif ettiği iş sağlığı ve güvenliği uygulaması 1 Temmuz 2023 yılına ertelendi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat İlhan, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifi bugün Resmi Gazete’de “Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” adı altında yasalaştığını belirtti. Keçeci, kanunun iş hayatı için önemli değişiklikler barındırdığını dile getirdi.

İSG UYGULAMASI ERTELENDİ
En önemli düzenlemenin iş dünyasının bir süredir üzerinde durduğu İSG olduğunu belirten Keçeci, “50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ve kamu kurum ve kuruluşlarında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme ve/veya bulundurma yükümlülüğü 1 Temmuz 2023 yılına ertelendi” dedi.

YENİ İSTİHDAM TEŞVİĞİ
Yeni istihdamın teşvik edilmesi adına da düzenleme yapıldığını anlatan Keçeci, “1 Temmuz 2020 tarihinden önce kısa çalışma ödeneğine başvurmuş işletmelerde normal haftalık çalışma sürelerine dönülmesi halinde, kısa çalışmanın sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ay süreyle işsizlik sigortası primi hariç sigorta primlerinin işçi + işveren hisselerinin tamamı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak. 3 aylık süre Cumhurbaşkanı tarafından 6 aya kadar uzatılabilecek” dedi.

FESİH YASAĞI DÜZENLEMESİ
Keçeci, 16 Nisan 2020’de 4857 sayılı İş Kanunu’na getirilen geçici madde ile yürürlüğe konulan fesih yasağı uygulaması için de Cumhurbaşkanı’na 30 Haziran 2021 tarihine kadar yetki verildiğini hatırlattı.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamanın ertelenmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, iş sağlığı ve güvenliği için gerek iş dünyasına gerekse iş dünyasına hizmet verecek gruplara verilen bu 3 yıllık sürenin hazırlanmak için yeterli olduğunu belirtti. Keçeci, “Bu düzenlemede emeği geçen TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve tüm teknik ekibine, değerli Bakanlık çalışanlarımıza ve komisyonlarda görev yapan milletvekillerimize Denizlili sanayiciler adına teşekkürü borç biliriz” dedi.

Devamını Feedzy’den Read More

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.