GOLD DENİZLİ TİCARET ODASI

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
331 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Uğur Erdoğan
  • ADRES: Saraylar Mahallesi, Saltak Caddesi No:5 MERKEZEFENDİ / DENİZLİ
  • TELEFON: 0 (258) 295 0000
  • FAX: 0 (258) 295 0090
  • GSM: Belirtilmemiş
  • WEB SİTESİ: https://www.dto.org.tr
  • E-POSTA: info@dto.org.tr
  • SOSYAL MEDYA:
QR KODU
FİRMAYA MESAJ GÖNDER
7+9 = ?

VİDEOLAR

Hiç video eklenmemiş.

ADRES VE HARİTA BİLGİSİ

Saraylar Mahallesi, Saltak Caddesi No:5 MERKEZEFENDİ / DENİZLİ

KAMPANYALAR / İLANLAR

Hiç ilan eklenmemiş.

FİRMA HAKKINDA

Denizli sanayinin yoğunlaştığı tekstil sanayinin nüvesi olan dokumacılık; bölgede ilk olarak Romalılar devrinde görülmüş, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde en ihtişamlı devrini yaşamıştır. 1071’de Anadolu’ya giren Selçuklular, 1100 yıllarında Denizli’ye yerleşmiştir. Selçuklularla birlikte üretim çeşitlenmeye başlamıştır. Aynı yıllarda Ahi Kaysar, Denizli-Yeşilyuva Kasabası’na yerleşerek deri sanayisini kurmuştur. Genel olarak Denizli Merkez ilçede demircilik, bakırcılık, şekercilik, unculuk, değirmencilik iş kolları oldukça gelişmiş, ahilik sistemi sayesinde karakterli, dürüst, ilkeli, çıraklık aşamasından geçerek iş hayatına başlayan esnaf kitlesi doğmuştur.
19. yüzyılın sonlarında İzmir- Denizli ve Denizli-Afyon-İstanbul tren yollarının yapılması, ticareti hızlandırmıştır.

Denizli açısından önemli bir ticari simge olan, Türkiye’nin ilk Anonim Şirketi “Şemsi Terakki Debağat Şirketi” 1924 İzmir İktisat Kongresi’nden sonra Denizli’de kurulmuştur. 1926 yılında da Denizli Ticaret Odası kurulmuştur. DTO’nun kuruluşu ile birlikte, varolan ticari faaliyetler, daha düzenli ve ulusal düzeyde yapılmaya başlanılmıştır. Türkiye’nin kurulan ilk Ticaret Odalarından biri olan Denizli Ticaret Odası’nın kökleri, ahilik geleneğine uzanmaktadır.
İlk olarak, Kaleiçi’nde bulunan Eski Borsa Binası’nda hizmet veren Denizli Ticaret Odası, daha sonra satın alınan bugünkü binanın arsası üzerine modern bir bina inşa etmiş ve 1979 yılında şu anda hizmet verdiği binaya taşınmıştır. Denizli Ticaret Odası’nın şu anki hizmet binası odanın üçüncü hizmet binasıdır. İlk hizmet binası Kaleiçi’ndeki eski Borsa binasıdır, İkinci bina Keçeciler’deki iki katlı binadır.
1927 yılında DTO’nunda içinde bulunduğu yerel girişim ile Denizli İktisat Bankasıkurulmuştur.

1950 yılından itibaren Denizli’de oluşmuş sermaye ve insan gücünün, demokrasinin erdemiyle hareketlendiği görülmektedir. II. Dünya Savaşından sonra bütün dünya gibi Türkiye’de de yeni bir döneme girilmiştir. Türkiye’de devlet yatırımlarıyla birlikte özel sektör de büyümeye başlamıştır. Özellikle de elektrik, yol ve su konularında atılımlar başlatılmıştır. Bu atılımla birlikte ülkede tarımda makine kullanımı artmıştır. Bunun yansımaları Denizli’de de görülmüştür.

1955’lerde Denizli – İzmir Karayolunun açılmasıyla ulaşım gelişmiştir. Yine bu yıllarda elektriğin yaygın olarak kullanılmaya başlanılmasıyla Denizli tekstilinde önemli bir atılım gerçekleşmiştir. Çırçır sanayi, dokuma sektörünün birinci aşamasını meydana getiren temel bir sanayi kolu olarak gelişmiştir. Denizli’de motor gücüyle çalışan ilk büyük çırçır fabrikası 1950 yılında bir kooperatif işletmesi olarak kurulmuştur.
1970’li yıllarda birikmeye başlayan sermaye ile Denizli’de, dönemin düşünen ve üreten insan gücü sayesinde 77 adet Anonim Şirketi statüsünde üretim işletmesi kurulmuş, bu şirketlerden %60’ı çok kısa sürede temel atmış, büyük bir bölümü özverili çalışmaların sonucunda faaliyete geçmiştir. Bu şirketlerden birisi de yine DTO’nun girişimleri ile kurulan Denizli Çimento Fabrikasıdır.

1980 yılı başlarından itibaren ekonomik hayattaki yeni düzenlemeler, teşvikler, ihracatın öğrenilmesi ve Organize Sanayi Bölgesinin hızla inşaa edilmesi, Denizli’deki orta ölçekli firmaları bir anlamda tahrik etmiştir.
İlin bu dönemde yapılandırdığı ihracata dayalı ekonomisi ile şiddetle ihtiyaç duyulan Gümrük Müdürlüğü, yine DTO’nungirişimleri ile 1983 yılında şehre kazandırılmıştır. 1985 yılında da ithalat ve ihracat belge talepleri DTO tarafından kabul edilmeye başlanılmış, 1987 yılında yine DTO’nun da öncülük ettiği bir girişim grubu tarafından ilk Organize Sanayi Bölgesi kurulmuştur. 30 fabrika ile faaliyete başlanılan, Birinci Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’de yapılan ilk Organize Sanayi Bölgelerinden birisi olması açısından önem taşımaktadır.

İlin ekonomik gelişmesine paralel olarak büyüyen ve güçlenen DTO,1988 yılındaDenizli-Muğla-Aydın illerine dönük elektrik dağıtım hizmeti yapmak üzere kurulan DEMAY Elektrik Üretim İletim Dağıtım Şirketi’ne ortak olmuştur.
Bu arada kendisi ile birlikte şehri de geliştiren DTO, ülkenin “Parlayan Yıldızı” olarak tanımlanan Denizli’de bir üniversitenin olmamasını büyük bir eksiklik olarak tespit etmiştir. Bir ilin ekonomik gelişmesi, sosyo-kültürel alandaki gelişimine de öncülük etmelidir. Bu anlayışla Denizli Ticaret Odası, Pamukkale Üniversitesi’nin kuruluşu için öncülük etmiş ve kuruluşa giden süreçte büyük çaba sarf etmiştir. Nihayetinde de 1992 yılında PAÜ’nin kuruluşu gerçekleşmiştir. PAÜ bugün faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir.

ÜRÜNLERİMİZ / HİZMETLERİMİZ

Hiç ürün eklenmemiş.

FİRMA HABERLERİ

Hiç haber eklenmemiş.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.