Denizli teleferik.

İlimize gelenlerin mutlaka görmesi gereken alanlarından biri de Denizli Teleferiğidir.

Bağbaşı Yayalası’nda Teleferiğe binmek isteyen vatandaşların ulaşımı için Denizli Büyükşehir Belediye otobüslerinden 22/T’nin Hafta Sonları her 15 dakika, Haftaiçi ise 30 dakika aralıklarıyla geçiş güzergahları üzerindeki duraklardan ulaşım sağlamak mümkündür.

(22/T Garaj – Öğretmenevi – Gazi Mustafa Kemal Bulvarı – Çınar – İstiklal – Pamukkale Belediyesi – Acıpayam Bulvarı – Yurtlar Kavşağı – Pamukkale Üniversitesi Hastanesi – Yeni Yol – Teleferik Alt İstasyonu güzergahında çalışmaktadır.)

Yeniyol Güzergahında çalışmakta olan ve Gökpınar istikametine giden minibüsler Teleferik Alt Biniş İstasyonuna ulaşım sağlayabilmektedir.

Teleferiğe Denizli’nin her yerinden taksi ile ulaşabilme imkanına sahipsiniz.

Özel aracınız ile gidecekseniz Bağbaşı tarafına geldiğinizde zaten tabelalar sizleri karşılıyor. Çok uzak gibi durmasına rağmen kısa sürede ulaşım sağlıyorsunuz. 300 araçlık ücretsiz Denizli Büyükşehir Belediyesi Teleferik Alt İstasyon otoparkında aracınızı park etme ve Teleferik Keyfini gönül rahatlığıyla yaşama olanağı bulabiliyorsunuz.

Otomatik Kontrol sistemiyle, her aşaması izlenen Teleferik hattının tüm istasyonlarda noktalarında teknik personel bulunduruluyor. Teknik sorun halinde, Acil Uyarı sisteminin sinyallerine paralel “tahliye prosedürü” uygulanıyor. Hatta bulunan elektrik motorları 3 dk. içinde görevini dizel motorlara devrederek, hattın hızla ilerletilmesini ve yolcuların ivedilikle tahliyesini sağlıyor.

Farklı birçok kuruluştan aldıkları eğitimlerle sorunlara anında müdahale edebilen Teleferik Acil Destek Ekibi, ihtiyaç halinde JAK (Jandarma Arama Kurtarma), AFAD ve AKUT gibi grupları da hızla çözümün içine katıyor.

Denizli Teleferik; 8 kişilik 24 adet Kabin ile yol alıyor. 30 saniyede bir, 1 kabinin geldiği, Detachable Gondola sisteminde sürekli çalışan teleferik hattında, istasyonların içine giren kabinler; tahliye alanına gelirken yavaşlatılarak, yolcuların kolay inip binmesi sağlanıyor.

Yağmur, kar, tipi gibi her türlü hava koşulunda çalışabilecek şekilde tasarlanan Denizli Teleferik sistemini sadece rüzgârlı havada kesintili hizmet verebiliyor. 70 km/s rüzgâra dayanımlı sistem; otomatik izleme sürecinde 3 aşamalı uyarıda bulunuyor.

1-Direklerden alınan rüzgâr hızı 40 km/s seviyelerinde iken operatörün dikkatini çekecek görsel ve sesli uyarılar başlıyor. 4 ayrı istasyonda bu izlemeyi yapan eğitimli operatörler an be an bu verileri Tesis Vardiya Sorumlusu ile paylaşıyorlar.

2-Rüzgâr 60–65 km/s seviyelerine ulaştığında, güvenlik nedeniyle müşteri kabulü durduruluyor ve varsa hattaki müşteriler acilen tahliye ediliyor.

3-Teleferik ulaşım hattı, rüzgâr hızının ve yönünün güvenli sınırlara gerilemesine dek, tamamen kapatılıyor.

Denizli Teleferik Alt İstasyonu’ndaki dijital bilet sistemi kullanılan gişelerden biletlerinizi temin edebilirsiniz.  Online bilet satışı henüz bulunmamaktadır.

Bu kadar güzel bir aktivitenin bedeli 8 TL.

Kredi kartı geçerli değildir.

Hatalı biletler değiştirilir.

Bebek arabası ve bisikletler binebilir. Bisikletlerden (öğleye kadar) ücret alınmamaktadır. Yolcularla aynı kabine konmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir